O autorze
Mateusz Kusznierewicz. Polski żeglarz regatowy, Mistrz Olimpijski, Mistrz Świata, Mistrz europy, Mistrz Polski, zwycięzca ponad trzydziestu regat Pucharu Świata. Polski Żeglarz XX wieku. Najlepszy żeglarz świata 1999 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ambasador Miasta Gdańska do spraw morskich. Członek Gdańskiego Klubu Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski. Promotor żeglarstwa. Biznesmen. Posiada własną akademię żeglarską, ośrodki turystyczne, firmę szkoleniową, eventową, spółkę sprzedającą jachty francuskich stoczni, agencję kreatywną i PR-ową. Specjalista marketingu sportowego i sponsoringu. Jest również pomysłodawcą i założycielem Fundacji Navigare, która wspiera rozwój pasji sportowych i realizuje projekty związane z edukacją morską.
Szczęśliwy mąż i ojciec. Zapalony golfista.

Encyklopedia Gdańska

Jestem Gdańszczaninem z wyboru. To nie był przypadek, że wybrałem na swój dom właśnie to wyjątkowe i magiczne miasto. Odpowiada mi jego nadmorskie położenie, fascynuje jego klimat, ciekawi jego historia i ludzie, którzy w Gdańsku mieszkają i mieszkali.

W lipcu 2009 roku zostałem mianowany przez prezydenta Pawła Adamowicza Ambasadorem Miasta Gdańsk do spraw Morskich. Przyjmując ten tytuł zobowiązałem się do zaangażowania i uczestnictwa w projektach, które mają rozsławić Gdańsk nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Jestem zaangażowany w stworzenie i realizację koncepcji rozwoju Gdańska, dzięki której miasto ma jeszcze bardziej zwrócić się ku morzu. Choć żyję tym miastem, nie znam go jeszcze całkowicie, wciąż mnie zaskakuje. Wciąż czerpię radość z odkrywania go i nauki o nim. Pomocna mi w tej nauce i poszerzaniu wiedzy będzie niezwykła publikacja, której premiera zaplanowana jest na 24 listopada.

Encyklopedia Gdańska to niespotykane wcześniej w historii Gdańska kompendium wiedzy, które zostało przygotowane i wydane drukiem przez Fundację Gdańską, która koordynowała i sfinansowała wszystkie prace. Przedsięwzięcie nie było łatwe, do tej pory wszystkie próby przygotowania monograficznej historii Gdańska, nie powiodły się ze względów finansowych. W 2009 roku, kiedy rozpoczęły się prace, Fundacja Gdańska zdecydowała, że Encyklopedia Gdańska będzie dziełem, nieprzynoszącym zysku, a jej cena zawierać będzie jedynie koszt papieru, druku, oprawy, oraz nieuniknioną marżę księgarską. Koszt pracy nie zostanie uwzględniony. Tak też sie stało, dlatego dzieło to jest bardzo przystępne. Fundacja Gdańska jest instytucją miejską o charakterze non profit, udało jej się pozyskać wsparcie Miasta, sponsorów, dzięki którym udało się zrealizować projekt.

Jestem zaangażowany w promocję Encyklopedii Gdańska w zacnym gronie tak wybitnych osobistości, jak Prezydent Lech Wałęsa, Danuta Wałęsa, Prezydent Paweł Adamowicz, Andrzej Wajda, Stefan Chwin, Andrzej Januszajtis, Tomasz Wołek, Aleksander Hall, Henryka Krzywonos, Leszek Możdżer, Dariusz Michalczewski, Krzysztof Skiba, Kabaret Limo.

Ogrom wykonanej pracy jest imponujący. Treść encyklopedii to blisko cztery tysiące haseł, 1600 ilustracji i fotografii. Ponad 200 autorów pod kierownictwem redaktora naukowego prof. dr hab. Błażeja Śliwińskiego i redaktora prowadzącego Jarosława Mykowskiego, specjalnie na rzecz encyklopedii prowadziło badania naukowe. Jest to zatem nie tylko zbiór posiadanej wiedzy o Gdańsku, zostały ustalone także nowe fakty. Praca nad encyklopedią pozwoliła na usystematyzowanie i uporządkowanie dotychczasowej wiedzy, a także wyznaczenie nowych kierunków badań. Księga, to 1176 stron, wydanych na takim samym papierze jak Encyklopedia Britanica. Oprawę graficzną przygotował zespół pod kierownictwem wybitnego grafika prof. Janusza Górskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zespołem korektorskim kierowała Małgorzata Ogonowska, nad całością prac czuwał wydawca Cezary Windorbski.


Encyklopedia odniosła niebywały sukces subskrypcji. Liczba subskrybentów wynosi ponad 5 tysięcy osób jeszcze przed inauguracją! Ja sam skorzystałem z dodatkowej możliwości uwiecznienia swojego nazwiska na kartach księgi.

24 listopada 2012 roku w Dworze Artusa na Długim Targu w samym centrum Gdańska odbędzie się uroczysta inauguracja, na którą został zaproszony prof. Timothy Snyder, amerykański historyk specjalizujący się m.in. w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Uświetni On uroczystość wykładem.

Podczas inauguracji zostanie ustanowiona Ława Encyklopedystów Gdańskich. W jej gronie znajdą się autorzy Encyklopedii Gdańskiej oraz członkowie komitetu honorowego. Pomysł stworzenia Ławy zrodził się w trakcie prac nad księgą, kiedy to autorzy spotykali się w swoim gremium. Stwierdzono, że tego typu spotkania i wymiana myśli powinna odbywać się w sposób zorganizowany i stały. Ława chce prowokowac dyskusje związane z współczesnymi problemami Gdańska również poprzez zapraszanie osobistości światowej nauki. W poczet Ławy będzie mógł się dostać każdy, kto stanie się współtwórcą hasła w Gedanopedii, czyli elektronicznym wydaniu EG. Ława ma czuwać nad ciągłym rozbudowywaniem Gedanopedii w sposób gwarantujący naukowy jej charakter. Ława ma kreować społeczność gdańskiej agory – encyklopedystów gdańskich. Twórcą hasła stać się można po spełnieniu określonych wytycznych, co do sposobu naukowego opracowania proponowanego przez siebie hasła.

“Encyklopedia Gdańska” objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Mecenatem Miasta Gdańska. 26 listopada książka oficjalnie ukaże się na rynku. Oprócz wersji książkowej wydawca szykuje również nowoczesną wersję e-book; Encyklopedia Gdańska zagości też w internecie.

Więcej na stronie www.encyklopediagdanska.pl

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Mateusz Kusznierewicz
Trwa ładowanie komentarzy...