O autorze
Mateusz Kusznierewicz. Polski żeglarz regatowy, Mistrz Olimpijski, Mistrz Świata, Mistrz europy, Mistrz Polski, zwycięzca ponad trzydziestu regat Pucharu Świata. Polski Żeglarz XX wieku. Najlepszy żeglarz świata 1999 roku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ambasador Miasta Gdańska do spraw morskich. Członek Gdańskiego Klubu Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski. Promotor żeglarstwa. Biznesmen. Posiada własną akademię żeglarską, ośrodki turystyczne, firmę szkoleniową, eventową, spółkę sprzedającą jachty francuskich stoczni, agencję kreatywną i PR-ową. Specjalista marketingu sportowego i sponsoringu. Jest również pomysłodawcą i założycielem Fundacji Navigare, która wspiera rozwój pasji sportowych i realizuje projekty związane z edukacją morską.
Szczęśliwy mąż i ojciec. Zapalony golfista.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Trzy lata temu zostałem zaproszony do Gdańska. Prezydent Paweł Adamowicz i Prezes Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski zaproponowali mi współpracę, której celem jest odwrócenie Gdańska w stronę morza. Przyjąłem tytuł Ambasadora Miasta Gdańska do spraw morskich, przeprowadziłem się z Warszawy nad Bałtyk i zabrałem się do pracy.

Moją współpracę z Miastem Gdańsk i Fundacją Gdańską osadziliśmy na czterech filarach. Pierwszy związany jest z promocją tego magicznego miasta o ponad tysiącletniej tradycji. Przy każdej nadarzającej się okazji promuje Gdańsk, jego walory i potencjał. Opowiadam też o wydarzeniach, które się tu odbywają. Na rufie mojego jachtu widnieje logo Gdańska, który jest jego portem macierzystym. Drugim filarem naszej współpracy jest rozwój infrastruktury jachtowej i morskiej na terenie Gdańska. Nie uczestniczę oczywiście w bieżących pracach nad przygotowaniem i realizacji poszczególnych projektów ale w ramach swojej wiedzy i doświadczeń służe w tych działaniach radą i konsultacją. Trzeci filar to rozwijanie istniejących i inicjowanie nowych wydarzeń żeglarskich i morskich nad Motławą. Przez ostatnie lata skupiliśmy się głównie nad rozwojem zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk i regatach Nord Cup.

Czwarty filar to edukacja morska. Od trzech lat razem z Fundacją Gdańską realizujemy Program Edukacji Morskiej w Gdańsku, którego jestem pomysłodawcą. Jest to inicjatywa, w ramach której wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Moim marzeniem było wcielenie w życie projektu, który łączyłby w sobie wszystkie aspekty morskiej edukacji i dziś mogę z dumą powiedzieć, że cel ten udało się zrealizować. Na pokładach jachtów Programu młodzi gdańszczanie uczą się podstaw żeglarstwa oraz poznają swoje miasto od strony wody. Każdy rejs rozpoczyna się w Marinie Gdańsk, następnie uczniowie płynąc Motławą mijają statek-muzeum Sołdek, Żuraw, Basztę Łabędź, odrestaurowane zabudowania Starego Miasta, tereny stoczniowe. Sternicy opowiadają o każdym z miejsc, dzięki czemu młodzież w ciekawy sposób poznaje morskie tradycje swojego miasta.

Po takiej nietypowej lekcji historii, jachty wypływają na Zatokę Gdańską, gdzie rozpoczyna się prawdziwa żeglarska przygoda! Gimnazjaliści uczą się stawiać żagle i sterować jachtem. Na ten czas muszą stać się zgraną załogą, która wspólnymi siłami osiągnie wyznaczony cel. Młodzież uczy się współpracy w zespole, wzajemnego zaufania i pokonywania własnych słabości. Uczniowie poznają też zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać nad wodą i na wodzie.

Dzięki udanej współpracy z partnerami i wsparciu sponsorów Ferrero Polska, producentowi Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupie LOTOS S.A. z roku na rok Program nabiera wiatru w żagle. Od samego początku, duży nacisk kładziemy na edukację proekologiczną. Zależy nam na tym, aby rozwijać wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności za stan czystości naszego morza. Podczas tegorocznej edycji, przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku, udało się nam zrealizować ogólnopolski konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”. Otrzymaliśmy setki zgłoszeń z całego kraju! Gimnazjaliści pisali o tym jak dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu, dbają o Bałtyk. Dzięki wsparciu sponsorów laureaci konkursu wypłynęli w tygodniowe rejsy po Zatoce Gdańskiej. Młodzi ludzie z różnych rejonów Polski zdobyli swoje pierwsze żeglarskie szlify, a podczas szkolenia w helskiej Stacji Morskiej, mieli okazję poszerzyć swoje zainteresowania w dziedzinie ekologii.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wróciły codzienne rejsy gdańskich gimnazjalistów. Od pierwszej edycji jachty przepłynęły już ponad 22 tysiące mil morskich! We wrześniu na wody Zatoki wypłynął dziesięciotysięczny uczestnik Programu! Ilu z nich zdecyduje się trenować żeglarstwo i będzie w przyszłości odnosić sukcesy – nie wiem, ale jeśli choć część tych młodych ludzi odnajdzie w żeglarstwie swoja pasję, to jestem przekonany, że inicjatywa ta ma sens.Program Edukacji Morskiej w Gdańsku:

Kanał Programu Edukacji Morskiej
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.
Trwa ładowanie komentarzy...